Türban Tasarımı

Türban Tasarımı Workshop

Türban tasarımı; kapalı kadınlar için hem moda sektöründe hem de tekstil sektöründe son yıllarda oluşan bir sektördür. Türban tasarımı ile türbanlı kadınların boneleri, eşarpları değişik stillere göre bağlanarak şık bir görüntü oluşturma işlemidir. Türbanlı kadınların sosyal hayatta aktif olmasının yanı sıra iş hayatında aktif olma imkânın genişletilmesi Türban tasarımının canlanmasında etkili olmuştur. Bu işlemin gerçekleştirileceği tasarım merkezleri özellikle İzmir gibi büyük şehirlerde sayısı giderek artmaktadır. İzmir‘deki tasarım merkezleri Türban tasarımı işlemini diğer uygulamalarda olduğu gibi kişiselleştirdi. Yani kapalı kadının yaşına, tarzına, yüz tipine uydurmayı başardı. Özellikle davetlerde, organizasyonlarda türbanlı kadınlar kıyafetleri ile uyumlu olacak başörtülerini İzmir‘deki tasarım merkezlerinde Türban tasarımı ile şık ve özenli bir şekilde bağlanmaktadır.

Bu işlem uzman kişiler tarafından yapılırsa kişinin kıyafetine, makyajı ile uyumlu; stilinin dışına taşmadan, modern çizgilerin de yansıtılması ile zarif bir Türban tasarımı yapılabilir.

Türban Tasarımında Son Yıllarda Hangi Modeller Popüler?

Türbanın uzun boyda kullanılması farklı tasarımların yapılmasını kolaylaştırıyor. Özellikle çapraz bağlama, pileli modeller özel günlerde (düğün, nişan vb.) çokça tercih edilmektedir. Ayrıca türbanın üzerine şifon ya da tülden duvak eklenerek yeni bir stil oluşturulmuştur. Türbanın özel günlerde tek renk seçilmesi, boncuk, inci, taç, gipür gibi yardımcı malzemeler takılarak Türban tasarımı hareketlendirilmektedir.

Türban Tasarımı Nasıl Yapılır?

Bu işlem için günlük hayatta kullanılan eşarplardan farklı boyutlardaki eşarplar gerekir. Eni kısa, boyu uzun kullanmak gerekir. pileli ya da çapraz bağlama gibi tasarımlar için kumaşın şifon olanı tercih edilmelidir. Çünkü şekil vermek daha kolay ve şık bir duruşa sahiptir. Bir de kendiliğinden pileli türban kumaşları vardır. Bunlarda ise değişik bağlama, katlama teknikleri ile farklılık oluşturulabilir.

Ancak kişi hangi Türban tasarımını isterse uzman bu isteğe bağlı kalıp, kişinin yüz şekline de uydurması gerekir. Bazen kişiler Türban tasarımında modadan bağımsız tasarımlar düşünebilir. Bu durumda ise uzmanın, kuaförün bilgisine ve becerisine bırakarak yeni bir tasarım şekli ortaya çıkarılmasına izin verilmelidir.

Türban Tasarımında Başörtüsünün Sabitlenmesi İçin Neler Kullanılıyor?

İş hayatında, toplantılarda ve özel günlerde türbanlı kadınlar başörtülerinin konforlu olması için çeşitli teknikleri kullanarak bağlayıp, iğne ile sabitlerler. Ancak bu işlem kısa süreli olmaktadır. Zaman ilerledikçe başörtüsünün şekli bozulur. Şekli bozulmasın diye sıkılınca da bu sefer kişide rahatsızlık hissi vermektedir. Dolayısı ile Türban tasarımı hem bağlama şekilleri ile yenilikler getirdi hem de sabitleme, tutturma için yeni aksesuarların kullanımını yaygınlaştırdı. Mesela Türban tasarımının yükseklik kazandırılabilmesi için kişinin saçı toplanır. Eğer kısa ise topuz tokası ile alttan türban desteklenir.

Saç diplerinin türbanın altından görünmemesi, türbanın kaymaması, saçların dışarı çıkmasını önlemek için saç ilk önce bone adı verilen ince ve küçük boyutlu bir tülbent ile bağlanır. Böylece saç sabitlendiği gibi türbanında kayması sabitlenir. Ayrıca türbanın ön kısmının havalı olması ve dik olması için alın kısmının ucuna şeffaf yarım ay şeklinde bir plastik takılır. Böylece rüzgârdan dolayı başörtünün ön kısmı düşmez ya da bozulmaz.

Yüz Şekline Göre Türban Tasarımı

Uzun yüz tipindeki kapalı kadınlar türbanın iki tarafını çenenin altına getirip iğne ile tutturur. Sallanan uçlar ya ikisi de boyundan dolandırıp arkadan bağlanır ya da bir ucu sallanır diğeri kıyafetin arasına sıkıştırılır.

Yuvarlak yüz tipindeki kapalı kadınlar türbanın iki tarafı ensede birleştirilir. Kulaklar içeridedir. Sallanan iki uç ya önceden düşük topuz yapılan saçın etrafında dolandırılır ya öne getirilip boyun etrafında toplanır ya da arkada sallanmaya bırakılır.

Görüşme Başlat.
Whatsapp
Sağlıklı günler.
Size nasıl yardımcı olabiliriz?